Devenal_lekarna_1458X675

Pá 25.03.2022
Autor -  Green-Swan Pharmaceuticals

Chronická žilní nedostatečnost – co se pod ní skrývá a jak ji můžeme léčit?

Chronická žilní nedostatečnost se řadí mezi kardiovaskulární onemocnění, které postihuje až 50 % populace vyspělých zemí. Její výskyt narůstá u obou pohlaví téměř lineárně s věkem, ale významný vliv na ni má také náš životní styl. Nejčastějším projevem tohoto onemocnění jsou tzv. těžké nohy a křečové žíly. Ačkoliv prvotní potíže se nemusí zdát jako závažné, neřešení příznaků chronické žilní nedostatečnosti vede ke komplikacím, které mohou být i velmi bolestivé. Jak se tedy k chronické žilní nedostatečnosti postavit z pohledu osobního přístupu a z pohledu medicíny?

Jak k onemocnění dochází?

Podstatou chronické žilní nedostatečnosti, neboli insuficience, je zhoršený odtok krve, oslabená pružnost žil a zvýšený krevní tlak v žilách dolních končetin. Za normálních okolností je okysličená krev ze srdce vedena cévami do tkání, které z ní získávají kyslík a živiny. Žíly jsou opatřené chlopněmi, které zabraňují špatnému toku krve. Pokud žíly ztratí svou pružnost, dojde k jejich roztáhnutí a chlopně nemůžou správně fungovat. Krev neproudí plynule k srdci a hromadí se v dolních končetinách. Mohou pak vznikat i krevní sraženiny. Důsledkem jsou potíže jako otoky, bolavé nohy a křečové žíly, tzv. varixy, které rozhodně nejsou jen estetickým problémem. Mohou totiž eskalovat v další projevy – defekty na kůži nebo bolestivé bércové vředy.

Stupně chronické žilní nedostatečnosti

Chronická žilní nedostatečnost se vyznačuje několika stádii. Pro pacienta je důležité uvědomit si, že onemocnění reálně propuká a že je možné ho správným přístupem a v kombinaci s léky léčit. Mezi pomyslné stupně onemocnění řadíme:

  • Neklidné nohy, pocit těžkých nohou, bolest a křeče
  • Metličkové žilky
  • Křečové žíly
  • Otoky nohou
  • Změny na kůži
  • Bércové vředy

Faktory, které onemocnění zásadněji ovlivňují

Zda jsou naše žíly zdravé či nikoliv ovlivňují faktory jako jsou genetika, věk, váha a celkově náš životní styl zahrnující stravu, pohyb i míru stresu. Rizikovými pacienty jsou pak lidé vyššího věku, s nadváhou či obezitou, těhotné ženy nebo lidé s predispozicí v rodině. Zatímco některé faktory ovlivnit nemůžeme, jiné ano. Změnou životního stylu dokážeme předcházet prohlubování závažnosti onemocnění.

Jak mírnit progresi onemocnění a potíže, které se s ním pojí?  

  • Jezte zdravěji (vitamíny, minerály, zdravé tuky, prvky jako rutin, který zlepšuje pružnost žilních stěn)
  • Dopřejte nohám pravidelný pohyb a tělu pitný režim
  • Nechte chodidla i vaše tělo „dýchat“ ve vhodné obuvi o oblečení (vyhněte se vysokým podpatkům a těsným kalhotám)
  • Nezatěžujte organismus kouřením či alkoholem
  • Redukujte stres
  • Dopřejte si aktivní odpočinek – procházky, sport a duševní očistu. Vyčistíte hlavu a rozproudíte krev v nohách.

Léčit? Ano. Komplexně!

Léčba je komplexní a je potřeba začít s ní včas. Ideálně na samotném počátku.

Léčbu chronické žilní insuficience lze rozdělit na konzervativní a chirurgickou. Mezi konzervativní léčbu řadíme převážně režimová a dietní opatření, ideálně v kombinaci s léky. Na projevy onemocnění mohou pomoci masti, krémy a asi nejčastěji se setkáváme s kompresními punčochami. Ty přispívají k toku krve v žilách dolních končetin. Velmi důležitou složkou jsou i léky, které jsou v dnešní době dokonce k sehnání i bez předpisu lékaře.

Mezi chirurgickými řešeními pak nalezneme různé formy ošetření křečových žil, ať už formou sklerotizace (lékař napíchne žilky speciálním roztokem, který je chemicky zničí a žíla se po několika týdnech v těle vstřebá) nebo například laserovým ošetřením. Tyto lékařské zásahy jsou vesměs bezbolestné, ale nemohou zcela eliminovat onemocnění jako takové, jelikož neřeší příčiny.

Do lékárny i bez předpisu

Návštěva lékaře, tedy odborníka, je určitě na místě. Lékař dokáže určit a zhodnotit stupeň vašeho onemocnění a navrhnout ideální kombinaci opatření, jak konkrétně ve vašem případě předcházet zhoršení nemoci. Vzhledem k velkému výskytu křečových žil i nemoci chronické žilní insuficience v populaci, mají dnes již i lékárníci prostředky, zkušenosti i znalosti, které vám rádi předají. Na trhu dnes již najdete vysoce účinné léky, které jsou dostupné bez předpisu lékaře. Novinkou v českých lékárnách je lék Devenal v balení 60 tablet. Kombinuje účinné a studiemi ověřené spojení dvou molekul – hesperidinu a diosminu – a léčí chronickou žilní nedostatečnost spolu se symptomy, které ji doprovázejí jako jsou otoky, pocity těžkých nohou či bolesti a křeče v dolních končetinách.

Více o léku Devenal na www.Devenal.cz

Devenal 500 mg 60 potahovaných tablet je lék k vnitřnímu užití, obsahuje mikronizované flavonoidy (diosmin, hesperidin). Pozorně si přečtěte příbalovou informaci.